Kína új „szuperóriás” aranylelőhelye átírhatja a gazdasági térképet
Kína nemrégiben egy olyan felfedezést tett, amely globálisan is felbolygathatja az aranypiacot: egy „szuperóriás” aranylelőhelyet azonosítottak, amelyet több mint 83 milliárd dollárra értékeltek. A Hunan tartomány északkeleti részén található Wangu aranymezőnél feltárt lelőhely a világ egyik legnagyobb természetes aranytartaléka lehet.
Milyen kincset rejtenek a mélyrétegek?
A kutatók 6600 láb (2000 méter) mélységig fúrtak le, ahol több mint 40 aranyeret találtak, összesen 330 tonna (300 metrikus tonna) aranyérccel. Ez azonban még nem minden: a szakértők 3D modellezéssel arra jutottak, hogy akár 1100 tonna (1000 metrikus tonna) arany is rejtőzhet akár 9800 láb (3000 méter) mélységben. Ez nyolcszor annyi, mint a Szabadság-szobor súlya!
Mitől különleges ez a lelőhely?
Az aranyérc minősége is kiemelkedő: egyes ércminták 138 gramm aranyat tartalmaznak metrikus tonnánként, ami az iparági átlagnál lényegesen magasabb. Chen Rulin, a Hunan tartományi geológiai hivatal érckutatási szakértője szerint sok fúrás során az arany szabad szemmel is látható volt, ami különösen ígéretes bányászati szempontból.
Globális aranypiaci hatások
A felfedezés híre azonnal felpezsdítette a nemzetközi piacokat: az arany ára elérte az unciánkénti 2700 dollárt, közelítve az év eleji rekordhoz. Bár Kína már most is a világ legnagyobb aranytermelője, az ország aranyigénye továbbra is jóval meghaladja a hazai termelést, amelynek háromszorosát használja fel évente ékszerkészítésre, technológiai fejlesztésekre és befektetésekre. Az új lelőhely jelentős mértékben hozzájárulhat a hazai készletek növeléséhez, de becslések szerint a jelenlegi éves szükségletek alapján mindössze 1,4 évig tudná fedezni az ország aranyfelhasználását.
Hogyan változtathatja meg a felfedezés a bányászat jövőjét?
A Wangu aranymező nemcsak Kína, hanem az egész világ aranytermelésére hatással lehet. A felfedezés korszerű geológiai módszerek, például 3D modellezés segítségével történt, ami a modern bányászat lehetőségeit is új szintre emelheti. További próbafúrásokat már most végeznek a környező területeken, ami újabb gazdag lelőhelyeket tárhat fel.
Az arany értéke és Kína szerepe a világpiacon
Az arany nem csupán ékszerek és befektetések alapanyaga, hanem stratégiai erőforrás is. A mostani felfedezés nemcsak Kína gazdasági függetlenségét növelheti, hanem geopolitikai helyzetét is erősítheti, mivel az ország továbbra is a világ legnagyobb aranyfelhasználója.
Ez a felfedezés nemcsak a bányászati ipar, hanem a globális gazdaság szempontjából is történelmi jelentőségű lehet. Az elkövetkező években a világ figyelme Kínára, illetve az aranypiac alakulására irányul majd.
Érdekesség: Tudta, hogy az arany rendkívüli puhasága miatt könnyedén megmunkálható, ugyanakkor évszázadokon át sértetlenül megőrizhető? Ez a ritka tulajdonság is hozzájárul ahhoz, hogy az arany az emberiség egyik legértékesebb nemesféme.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!