
Így válik semmivé az új “műanyag” doboz, miután megetted belőle az epret
Az ausztráliai Queensland kutatói olyan forradalmi csomagolóanyagot fejlesztettek ki, amely nemcsak a bolt polcain állja meg a helyét, de a használat után teljesen lebomlik a talajban, édesvízben, óceánban és komposztban is.
A műanyag punnettek – ezek a kemény műanyag dobozok, amelyekbe az epret, paradicsomot és más friss termékeket csomagolják – hatalmas környezetterhelést jelentenek világszerte. Évente csak Ausztráliában nagyjából 580 millió ilyen doboz kerül a piacra, amelyek nagy része újrahasznosítás nélkül végzi.
Baktériumok és fenyőfűrészpor: a jövő csomagolóanyaga
Dr. Luigi Vandi és Vincent Mathel, a Queenslandi Egyetem kutatói áttörést értek el. Kifejlesztettek egy úgynevezett biokompozit anyagot, amely baktériumok által termelt, természetes poliészterből, vagyis polihidroxialkanoátból (PHA) és ausztrál radiáta fenyőfűrészpor rostjaiból készül.
A PHA a baktériumok természetes energia- és széntároló vegyülete, amely képes teljesen lebomlani a természetes környezetben anélkül, hogy mikroműanyag-szennyezést hagyna maga után.
„Ez az anyag ötvözi a biológiai eredetű termékek fenntarthatóságát a hagyományos műanyagok tulajdonságaival” – magyarázza Vincent Mathel, aki Dr. Vandival együtt dolgozott a projekten. Kiemelték, hogy a fejlesztés során kizárólag ausztrál alapanyagokat használtak, így a gyártás nem függ importtól, ami tovább csökkenti a környezeti lábnyomot.
Egy kis doboz, nagy remények
Az első 200 darab eperpunnettet az Uluu biotechnológiai vállalat és az SDI Plastics műanyagfröccsöntő cég segítségével gyártották le, ipari méretű és gazdaságos eljárással.
„A punnettek elég környezetszennyezőek, de jelenleg ezek az egyetlen módjai annak, hogy az epret sértetlenül eljuttassuk a vásárlókhoz” – mondta Vandi. „Mi viszont bebizonyítottuk, hogy lehetséges egy olyan alternatíva, amely fenntartható és iparilag is életképes.”
A kutatók szerint az új biokompozit nemcsak gyümölcsös dobozok, hanem más élelmiszer-csomagolások és merev műanyag termékek gyártására is alkalmas lehet.
„A végső cél a kőolajalapú műanyagok teljes kiváltása” – hangsúlyozta Mathel. „A bioplasztik fontos szerepet játszhat ott, ahol a műanyag használata elkerülhetetlen, különösen az egyszer használatos csomagolások esetében.”
Az eredményeket a Composites Part A: Applied Science and Manufacturing című tudományos folyóiratban publikálták.
Fotó: Dr Luigi Vandi and Vincent Mathel. Credit: Aubrey Jonasson
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!