arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A halál időpontjának (vagyis a posztmortem intervallumnak, PMI-nek) pontos meghatározása alapvető a bűnügyi nyomozásokban. A hagyományos módszerek, mint a test hűlése (algor mortis), az izmok merevsége (rigor mortis), vagy a bomlás jelei, gyakran csak megközelítő adatokat adnak. Azonban az új technológiák, például a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás (ML), sokkal pontosabb előrejelzéseket tehetnek lehetővé.

Mit nyújt a mesterséges intelligencia a törvényszéki tudomány számára?

Az AI és a gépi tanulás jelentősen átalakítja a törvényszéki vizsgálatokat. Ezek a technológiák képesek hatalmas adatmennyiségeket elemezni, például mikroorganizmusok változásait a testben a halál után. Íme néhány példa:

  • Mikrobiom elemzése: A halál utáni baktériumok és más mikroorganizmusok mintázatai alapján meghatározható az eltelt idő.
  • Spektroszkópiai technikák: Speciális eszközökkel, mint az FTIR (Fourier-transzformációs infravörös spektroszkópia), a test szöveteinek változásai is vizsgálhatók.
  • Képfeldolgozás és 3D modellezés: Modern technológiák segítenek a halottakról készült képek pontos elemzésében, sőt akár 3D-s modellek készítésében is.

Mit mutatnak az eddigi kutatások?

Egy friss elemzés során 18 tanulmányt vizsgáltak, amelyek többsége állatkísérleteken alapult, de voltak embereken végzett kutatások is. Ezek a mesterséges intelligencia algoritmusait használták, például:

  • Random Forest és Support Vector Machine: Ezek a módszerek különösen pontos eredményeket adtak.
  • Adatok pontos elemzése: A gépi tanulás csökkentette az emberi hibák arányát, és új módokat talált a halál utáni idő meghatározására, például baktériumok és anyagcsere-folyamatok elemzésével.

Milyen kihívások vannak?

Bár a kutatások ígéretesek, még vannak nehézségek:

  • Kis minta: A legtöbb vizsgálat viszonylag kevés adatot használt, ami korlátozza az eredmények általánosíthatóságát.
  • Eltérő körülmények: A populációk és környezeti tényezők sokfélesége miatt az algoritmusok nem mindig alkalmazhatók minden helyzetre.
  • További fejlesztések szükségesek: Nagyobb adatbázisokra, valamint a különböző tudományterületek szorosabb együttműködésére lenne szükség.

Hogyan segíthet az mesterséges intelligencia a jövőben?

Ahogy a technológia fejlődik, a mesterséges intelligencia egyre fontosabbá válik a halál körülményeinek pontos vizsgálatában. Ezek az eszközök nemcsak megbízhatóbbá teszik a bűnügyi nyomozásokat, hanem gyorsabbá és hatékonyabbá is.

Forrás: sciencedirect

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!