Hatalmas viták árán, de életbe lépett az EU természet helyreállításáról szóló törvénye
Az Európai Unió új természet-helyreállítási törvénye végül hatályba lépett, egy széles körben vitatott és komoly politikai csatározásokkal teli folyamat végpontjaként. A jogszabály célja az unió sérült ökoszisztémáinak helyreállítása és a biodiverzitás védelme, miközben az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésére is fókuszál. Ez az első ilyen átfogó, kontinensre kiterjedő szabályozás az EU-ban, mely kötelező érvényű célokat tűz ki a tagállamok számára.
Az új törvény értelmében 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20%-át kell helyreállítani, míg 2050-ig minden rossz állapotban lévő ökoszisztéma helyreállítása kötelező. Ez különösen azokat a területeket érinti, amelyek jelentős szerepet játszanak a szén-dioxid megkötésében és tárolásában, mint például a mocsarak, erdők, folyók és tengerparti ökoszisztémák.
A jogszabály elfogadását heves politikai viták előzték meg. Számos konzervatív és agrárérdekeket képviselő csoport aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az új követelmények túlzott terhet rónak majd a gazdálkodókra és a mezőgazdasági szektorra. A kritikusok szerint a törvény súlyosan beavatkozhat az agrárgazdaság működésébe, és csökkentheti a mezőgazdasági termelés rugalmasságát és versenyképességét.
A törvény támogatói azonban rámutatnak, hogy a természet helyreállítása nemcsak a biodiverzitás növelése szempontjából alapvető fontosságú, hanem az éghajlatváltozás hatásainak enyhítéséhez is hozzájárul. Alain Maron, Belgium környezetvédelmi minisztere például hangsúlyozta, hogy ez a törvény kulcsfontosságú lesz az EU számára a 2024 novemberében tartandó COP29 klímacsúcson, mivel lehetővé teszi az EU számára, hogy komoly környezetvédelmi kötelezettségvállalásokat tegyen.
Az új jogszabály előírja, hogy minden tagállam két éven belül dolgozza ki saját nemzeti helyreállítási tervét, amelyet be kell nyújtani az Európai Bizottsághoz. Ezeknek a terveknek részletesen tartalmazniuk kell, hogy az adott ország hogyan kívánja teljesíteni a törvényben foglalt célokat. A tagállamok kötelesek lesznek folyamatosan monitorozni és jelenteni a haladást, biztosítva ezzel, hogy a célok teljesüljenek.
Miközben a törvény célja a természeti örökség megőrzése és helyreállítása, az alkalmazása jelentős kihívásokkal járhat. Az Európai Unió tagállamai közötti eltérő prioritások és a mezőgazdasági érdekek közötti feszültségek várhatóan komoly akadályokat gördítenek majd a törvény végrehajtása elé. Az agrárszektor különösen érintett lehet, mivel a törvény szigorú követelményeket támaszt az ökoszisztémák megóvása és helyreállítása érdekében, amelyeket a mezőgazdasági termelőknek is be kell tartaniuk.
A jogszabály támogatói ugyanakkor optimisták, és úgy vélik, hogy az új intézkedések hosszú távon nemcsak a környezetvédelem, hanem az EU gazdasági és társadalmi stabilitása szempontjából is előnyösek lesznek. A törvény célja, hogy biztosítsa az Európai Unió fenntarthatósági céljainak teljesítését, és hozzájáruljon a globális klímacélok, köztük a Párizsi Megállapodásban foglalt kötelezettségek eléréséhez.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!