arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube
HTML5 Banner
Visit Planetz

Az Antarktisz zord, fagyos körülményeiről ismert régióját példátlan hőhullám sújtotta az idén. A talajhőmérséklet a múlt hónapban átlagosan 10°C-kal emelkedett a normálisnál magasabbra. Miközben a déli féltekén továbbra is tél van, júliusban néhány napon át a hőmérséklet a sokéves átlagot 28°C-kal meghaladta. Ez a riasztó tendencia világszerte felkeltette az éghajlatkutatók és a politikai döntéshozók figyelmét.

Mi történik pontosan?

Michael Dukes, a MetDesk előrejelzési igazgatója szerint ez a hőhullám az El Niño nevű jelenség után következett be, ami különösen erős volt most. Valószínűleg az El Niño késleltetett hatásáról van szó, amit az éghajlatváltozás által okozott általános hőmérséklet-emelkedés is súlyosbít.

A hőhullám közvetlen oka az, hogy a sarki örvény, amely a hideg levegőt a sarkok körül tartja, meggyengült. A légköri hullámok zavart okoztak ebben az örvényben, és ez vezetett ahhoz, hogy a magas szélességi területeken (tehát a sarkok közelében) a hőmérséklet drámaian emelkedett.

“Fontos megjegyezni, hogy a talaj most 10 Celsius-fokkal, a levegő pedig 28 Celsius-fokkal melegebb a hosszú távú átlagnál, annak ellenére, hogy a déli féltekén tél van” – mondta Dukes.

Nem egyedi az eset

Nem ez az első alkalom, hogy az Antarktisz térségében szélsőséges felmelegedés tapasztalható. 2022 márciusában egy hőhullám miatt a hőmérséklet 39 °C-kal emelkedett a normálisnál magasabbra, ami a jégtakaró egy Róma nagyságának megfelelő részének eltűnéséhez vezetett. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a téli és nyári hónapokban egyaránt folytatódó felmelegedés potenciálisan a jégtakaró összeomlásához vezethet, ami katasztrofális következményekkel járna a globális tengerszintre nézve.

A kutatók aggódnak a térségért

Zeke Hausfather, a Berkeley Earth kutatója megjegyezte, hogy az antarktiszi hőhullám egyértelműen az elmúlt hetekben tapasztalt globális hőmérséklet-emelkedés egyik fő mozgatórugója volt. Jonathan Overpeck, a Michigani Egyetem Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Iskolájának klímakutatója a hőhullámot a leglátványosabb jelének nevezte annak, hogy az éghajlatváltozás valóban elkezdte átalakítani a bolygót.

Minden jel arra mutat, hogy elindult egy olyan folyamat, ami nagyban megváltoztatja az életünket. Egyre világosabbá válik az átfogó éghajlati intézkedések sürgős szükségessége tehát az éghajlatváltozással kapcsolatos határozott fellépés ideje elérkezett.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!