Már a Sziget fesztivál is zöldebb lett
A zenei fesztiválok komoly környezeti terhelést jelentenek. Az utóbbi években a fenntarthatóság egyre fontosabb szemponttá vált a rendezvényszervezők körében, és nincs ez másképp Magyarország legnagyobb zenei fesztiválján, a Sziget Fesztivál esetén sem.
Energiagazdálkodás
Az egyik terület, ahol a Sziget Fesztivál jelentős előrelépést tett, az az energiafelhasználás optimalizálása. A szervezők arra törekedtek, hogy minél több megújuló energiaforrást használjanak, ezzel csökkentve a rendezvény szén-dioxid-kibocsátását. Az energiahatékonyság növelése érdekében különböző intézkedéseket vezettek be, például az alacsony fogyasztású LED világítás alkalmazását és a napelemek használatát a különböző helyszíneken.
Közös erőfeszítések a hulladékcsökkentésért
Az anyagáramlás optimalizálása és a hulladékgazdálkodás javítása szintén kiemelt fontosságú terület a fesztivál fenntarthatósági stratégiájában. Ebben a törekvésben a Sziget új partnere, a MOHU is komoly szerepet vállalt. A fesztivál szervezői és partnerei közösen dolgoznak azon, hogy a keletkező hulladékot minél nagyobb arányban újrahasznosítsák, és elősegítsék az upcycling gyakorlatának elterjedését. Ennek keretében például újrahasznosított anyagokból készült tárgyak és dekorációk is megjelennek a fesztiválon.
Vízfelhasználás
A vízfelhasználás terén is történtek pozitív változások, bár itt még van hova fejlődni. Az ivóvíz állomások takarékos működése és a szürkevíz újrahasznosítása mind olyan intézkedések, amelyek hozzájárulnak a fesztivál ökológiai lábnyomának csökkentéséhez.
Utazás: A legnagyobb kihívás
Az utazás a Sziget Fesztivál környezeti terhelésének egyik legnagyobb forrása, hiszen az eseményre több százezer látogató érkezik a világ minden tájáról. A szervezők tudatában vannak ennek, és különböző intézkedésekkel próbálják csökkenteni az ebből eredő szén-dioxid-kibocsátást. Ilyen például a közösségi közlekedési eszközök népszerűsítése, valamint a különböző karbonsemlegesítési programok bevezetése, amelyek révén a látogatók kompenzálhatják az utazás során keletkező károsanyag-kibocsátásukat.
A Sziget Fesztivál fenntarthatósági törekvései az öt kulcsfontosságú területen (energia, anyagáramlás, vízfelhasználás, utazás és hulladékgazdálkodás) próbál fejlődést mutatni. Bár a vízfelhasználás és az utazás kapcsán még van tér a javulásra, az energiahatékonyság és a hulladékgazdálkodás terén már jelentős előrelépések történtek.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!