
A fenntartható vitorla ígérete: Akár 90%-os üzemanyagcsökkentés
A fenntartható vitorla technológiai újítás nemcsak a hajózási ipar üzemanyag-fogyasztásának csökkentését célozza meg, hanem jelentősen hozzájárulhat a körnezetvédelmi célokhoz.
Az emelkedő üzemanyagköltségek és a növekvő környezetvédelmi elvárások mellett, amelyek megkövetelik a hajózási társaságoknak, hogy 2050-ig szén-dioxid-semlegessé váljanak, erős törekvés született a teherhajók hatékonyságának növelésére, úgy, hogy közben csökkenjen a kibocsátásukat.
A Miami Egyetem mérnökeinek úttörő felfedezése forradalmasíthatja a hajózási iparágat az üzemanyag-fogyasztás drasztikus csökkentésével. Ezek a nagy hídpillérekre emlékeztető modern vitorlák a CoFlow Jet nevű start-up cég ötlete, amelynek célja, hogy akár 90%-kal csökkentse az üzemanyag-felhasználást, ami a környezet és a hajózási társaságok számára egyaránt előnyös.
A hagyományos vitorlázási módszerek nem praktikusak a mai teherhajók számára; a Cutty Sarknak, a híres 19. századi szállító hajónak például 30 fős legénységre volt szüksége a vitorlák kezeléséhez, pedig a hajó mérete a mai hajók méretének csak töredéke volt. Ezenkívül a szélviszonyoktól való függés jelentős üzemeltetési kihívásokat jelent.
Itt lép be GeCheng Zha és csapata a Miami Egyetemről, akik kifejlesztettek egy nem forgó, levegővel manipuláló hengert, amely megbízható tolóerőt biztosít. Az 1920-as évekbeli Flettner-rotorokkal ellentétben, amelyek forgó hengerek, ez az új konstrukció levegőt szív be, és kilöki azt, hogy aerodinamikai erőt generáljon a henger hosszában. A fenntartható vitorla innovációja minimalizálja a mechanikai meghibásodás kockázatát, és jelentős üzemanyag-megtakarítást tesz lehetővé – nagy hajók esetében akár 50%-ot, kisebb hajók esetében pedig 90%-ot.
A rendszer egyik nagy előnye, hogy kompatibilis a meglévő hajókkal, így nincs szükség új hajók vásárlására. Tekintettel arra, hogy a hajózás a globális üvegházhatású gázkibocsátás 3%-áért felelős, az ilyen fejlesztések jelentősen hozzájárulhatnak az iparág környezeti hatásainak csökkentéséhez.
Maradj naprakész a hasonló innovációkról, kövesd a FACEBOOK oldalunkat!
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!