arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A fogyasztói techvilág éves nagy eseménye, a CES, idén sem maradt el meglepetésektől. De kevesen számítottak arra, hogy egy olyan ikonikus, bár szomorúan hírhedt márka, mint az Enron, visszatér egy állítólag forradalmi termékkel: az „Enron-tojással.” Ez a mikro nukleáris reaktor azt ígéri, hogy 10 éven át biztosítja egy otthon áramellátását – környezetbarát, költséghatékony és biztonságos módon. Csak egy gond van: az egész nem más, mint egy zseniálisan megkomponált átverés.

A legendás Enron visszatér?

Hétfőn megjelent egy weboldal az Enron Corporation nevében, amely a cég korábbi logójával hirdetett egy tojás alakú, állítólag nukleáris energiával működő eszközt. A weboldalon olvasható szlogen: „Nukleáris energia, amelyben megbízhat.” Az eszközt bemutató szövegek komolyságot sugallnak, technikai részleteket is tartalmaznak – még akkor is, ha ezek részben nevetségesek.

„A hőálló burkolat extrém hőmérsékleteknek is ellenáll, biztosítva a páratlan tartósságot és biztonságot” – olvasható a weboldalon. Az eszközök belsejében található „integrált chip” állítólag 24/7 megfigyelést biztosít az Enron által létrehozott nukleáris menedzsment központnak.

Az Enron eredeti tevékenysége

Az Enron eredetileg az energiaipar egyik óriásaként működött, amely főként földgáz- és villamosenergia-kereskedelemmel, valamint csővezetékek üzemeltetésével foglalkozott. A cég az 1980-as és 1990-es évek során forradalmasította az energiapiacot, úttörő szerepet játszva az energia- és árutőzsdei kereskedelemben. Azonban a sikeres imázs mögött súlyos pénzügyi visszaélések és csalások húzódtak meg, melyek végül a cég bukásához vezettek.

A paródia csúcsra járatása

Az állítólagos termékbemutató videó, amelyet közösségi médiában osztottak meg, még tovább fokozza az abszurditást. A színpadon energikusan mozgó, „cégvezetők” egy tojás alakú szerkezet képeit vetítik ki óriásvászonra, miközben szuperlatívuszokban beszélnek a találmányról. Egyikük külön hangsúlyozza, hogy az Enron-tojás három iparágat forradalmasít: az energiát, a függetlenséget és a szabadságot.

„Már hónapok óta élek egy tojással, és hadd mondjam el, hogy a gyerekeim imádják. A megtakarított energiaárakat karácsonyi ajándékokra költjük” – mondja Connor Gaydos, aki a kitalált cég „vezérigazgatója.”

Művészeti performansz vagy álhírek terjesztése?

Az átverés egyik legszellemesebb része az Enron.com weboldal által közzétett vers, amely az Enron betűit használva ironikus jellemzéseket sorol: az „R” betű például a „megbánó” (repentant), az utolsó „N” pedig a „kedves” (nice) szót kapta. A honlap jogi nyilatkozata ugyanakkor egyértelművé teszi: az itt szereplő tartalmak performanszművészeti céllal készültek.

Az Enron-tojás megalkotói kétségtelenül rávilágítottak arra, hogy a techvilág és a földi halandók milyen könnyen bedőlnek az ígéretes álhíreknek. Az emberek hiszékenysége mellett azonban a projekt emlékeztetőt is nyújt: a modern világban az átláthatóság és a kritikus gondolkodás többet számít, mint valaha.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!