Bombafelderítő robotok kutatnak halálos fegyverek után a mélyben
El sem tudjuk képzelni, hogy a háborúk káros hatásai mennyire hosszútávúak lehetnek. Jelenleg több, mint 1,6 millió tonna fel nem robbant fegyver szunnyad az Északi-tenger és a Balti-tenger mélyén, mérgező fenyegetésként. De most eljött az idő, hogy ezeket a halálos maradványokat eltakarítsák! A jövő technológiája most szembeszáll a múlt mérgező örökségével – és te tanúja lehetsz ennek a hihetetlen küldetésnek! Távirányított tengerfenéki lánctalpasok és “okos markolókkal” felszerelt bombafelderítő robotok szállnak szembe a veszéllyel, hogy megtisztítsák a tengereket ezektől a ketyegő időzített bombáktól.
Halálos Örökség
Minden olyan területen, ahol háború volt vagy jelenleg is zajlik, lőszerek hevernek szárazföldön és tengerben egyaránt. A háborúkból visszamaradt veszélyes lőszerek problémája azonban túlmutat a tengerfenéken fekvő bombákon. Gyerekek és strandolók már többször is felvettek ártalmatlannak tűnő köveket, amelyek valójában robbanóanyagok voltak. Olyan darabokat is találtak, amelyeket balti borostyánnak hittek, de kiderült, hogy gyújtóbombákból származó fehér foszfor volt – ez az anyag spontán meggyulladhat, például egy emberi kézben.
Jens Greinert professzor, a Kieli Christian-Albrecht Egyetem mélytengeri megfigyeléséért felelős szakértője, valamint a Geomar Helmholtz Óceánkutató Központ munkatársa, támogatja a projektet, amelynek célja, hogy feltérképezze a tenger mélyén hosszú évek óta heverő hagyományos vagy vegyi lőszerek helyét egy interaktív térkép segítségével.
Környezeti hatások
A második világháborús bombák és aknák eltávolítása nem csak biztonsági szempontból fontos, hanem környezeti szempontból is. Ezek a robbanószerek káros rákeltő, mérgező vegyi anyagokat tartalmazhatnak, amelyek szivároghatnak a környezetbe, súlyosan károsítva a tengeri élővilágot. A robotok segítségével történő eltávolításuk hozzájárul a tengeri ökoszisztéma megóvásához.
A bombafelderítő robotok küldetése
A rozsdásodó és szivárgó lőszerekkel kapcsolatos tudományos eredmények káros környezeti hatásra hívták fel a figyelmet. Ennek fényében Németország úgy döntött, hogy nagy léptékű eltávolítási kísérletet indít. Robusztus, doboz alakú robotok járják majd az észak-németországi tengerfeneket. Egy robot siklik majd a vízfelszín alatt, alaposan pásztázva az óceán fenekét további lőszerek után kutatva. Ezek a robotok különböző szenzorokkal, például szonárokkal és mágneses gradiometerrel rendelkeznek, amelyek segítenek a robbanószerek azonosításában és helymeghatározásában. Az adatokat valós időben továbbítják a felszínen lévő operátoroknak, akik így azonnal döntéseket hozhatnak. A projekt során úgynevezett “okos markolókat” is bevetnek, amelyek különféle formájú, szenzorokkal felszerelt karmok, és hajódarukra vannak erősítve. Ezek a markolók meg tudják ragadni a lőszereket és fémkosarakba helyezik azokat. Ezenkívül egy lánctalpas segít begyűjteni markolójával a kis kaliberű lőszereket.
Ezen a nyáron a német kormány által támogatott kísérleti projekt ezeket a fejlett technológiákat fogja bevetni a Balti-tenger egyik öblében. A cél egy gyorsított, ipari léptékű módszer tesztelése a lerakott lőszerek eltávolítására, amelyek az Északi- és a Balti-tengert szennyezik. Ez az iniciatíva egy szélesebb, 100 millió eurós (84,6 millió GBP/106,9 millió dollár) program része, amelyet a német kormány finanszíroz, és amelynek célja, hogy kidolgozzon egy biztonságos és hatékony módszert a Németország vizeiben található lőszerek eltávolítására és semlegesítésére. A teljes lőszer- és robbanóanyag-mentességehez hozzávetőlegesen 30 évre van szükség.
Ezekkel az összehangolt erőfeszítésekkel a projekttől azt remélik a tudósok, hogy mérsékelni tudja a háború alatt hátrahagyott tengeralatti maradványok okozta ökológiai kockázatokat, biztosítva a jövő generációi számára egy tisztább és biztonságosabb tengeri környezetet.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!