arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A legújabb geológiai és paleontológiai felfedezések új fényt vetnek a múltunkra, különösen az állatvilág fejlődésére. A CNRS kutatói által vezetett francia, amerikai és török paleontológusok egy új kontinens, Balkanatolia létezését tárták fel, amely körülbelül 50 millió évvel ezelőtt elválasztotta Európát Ázsiától. Ez a felfedezés nem csupán a földrajzi változások megértésében segít, hanem az emlősök evolúciójának kulcsfontosságú eseményeire is rávilágít.

Balkanatolia felfedezése

A Balkanatolia nevű kontinens a mai Balkán-félszigetet és Anatóliát foglalja magába, és korábban egyedülálló faunával rendelkezett. Az Eocén időszakban (55-34 millió évvel ezelőtt) a Nyugat-Európa és Kelet-Ázsia két különálló földterületet alkotott, melyek eltérő emlős faunával bírtak. Míg a nyugati erdők endemikus faunája, mint például a Palaeotheres, hasonlított a mai tapírokra, addig Ázsiában sokkal változatosabb emlősök éltek.

Az új kutatások megállapították, hogy körülbelül 34 millió évvel ezelőtt Ázsiai fajok kezdték kolonizálni Nyugat-Európát, ami a gerinces fauna jelentős megújulásához vezetett. Ez az esemény, amit „Grande Coupure”-nak neveznek, a helyi endemikus emlősök kihalásához is hozzájárult. Ám a Balkánon talált fosszíliák azt jelzik, hogy az ázsiai emlősök már jóval a Grande Coupure előtt megjelentek Dél-Európában, ami arra utal, hogy a kolonizáció korábban kezdődött.

A paleontológiai anomália megoldása

A kutatócsapat a régi paleontológiai felfedezések áttekintésével, köztük a 19. századi leletekkel, igyekezett magyarázatot találni erre a paradoxonra. A vizsgálatok során kiderült, hogy a Balkán és Anatólia területe az Eocén időszakban homogén, de a mai Európától és Kelet-Ázsiától eltérő szárazföldi faunával volt benépesítve. Ez az egzotikus fauna magában foglalta a dél-amerikai származású erszényeseket és az Embrithopodákat, amelyek korábban Afrikában éltek.

Ezen kívül a kutatócsapat egy új fosszilis lelőhelyet is felfedezett Törökországban, a Büyükteflekben, amely 38-35 millió évvel ezelőtti emlősök maradványait tartalmazza. Itt találkoztak olyan állatokkal is, mint a Brontotheres, amelyek a nagy orrszarvúkra emlékeztetnek, és az Eocén végén kihaltak.

A Balkanatolia története

Ezek a geológiai felfedezések lehetővé tették a kutatócsapat számára, hogy körvonalazza ennek a harmadik eurázsiai kontinensnek a történetét, amely Európa, Afrika és Ázsia között helyezkedett el. A Balkanatolia 50 millió évvel ezelőtt már létezett, és egyedi faunával bírt. A kontinens 40 millió évvel ezelőtt kezdett el kapcsolatba kerülni az ázsiai emlősökkel a földrajzi változások következtében, amelyek még nem teljesen érthetők.

Valószínű, hogy egy jelentős glaciáció 34 millió évvel ezelőtt, amely az Antarktisz jégtakarójának kialakulásához és a tengerszint csökkenéséhez vezetett, összekapcsolta Balkanatoliát Nyugat-Európával, ezzel megteremtve a Grande Coupure lehetőségét.

A Balkanatolia felfedezése nem csupán egy új földrajzi entitás feltárását jelenti, hanem azt is, hogy jobban megértsük az emlősök evolúcióját és azok vándorlásait a Föld története során. A kutatások folytatása nemcsak a paleontológiai közösség, hanem a biológia és a földtudományok területén is új lehetőségeket teremt. A Balkanatolia emlékeztet minket arra, hogy a Föld múltja tele van rejtett kincsekkel, amelyek felfedezésre várnak

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!