Káosz az árvíz levonulása után – Vajon ez vár ránk is?
Halottak, evakuáltak, megsemmisült ingatlanok és infrastruktúra. Az elmúlt napok esőzései miatt kialakult árvízi helyzet elsősorban Lengyelországot, Ausztriát és Romániát sújtották, de készülődik Szlovákia és Magyarország is. Van ahonnan már elvonult az ár és egyes területeken megkezdődött az apadás, míg máshol romló körülményekre készülnek.
Lengyelország
A lengyel kormány hétfőn természeti katasztrófát hirdetett az áradások által érintett régiókban, különösen a délnyugat-lengyelországi Alsó-Szilézia és Opole vajdaságokban, a cseh határ közelében. Több árvízvédelmi gát is meghibásodott, köztük az egyik, amely a hétvégén Stronie Śląskie-t, hétfőn pedig a topolyai Kladská Nisa víztározót öntötte el. Jelenleg azonban egy másik gát tartja vissza a vizet.
Kritikus a helyzet a cseh határhoz közeli Głucholazyban, ahol az árvízi helyzet súlyosan érintette a várost. Kladsko a legsúlyosabban érintett területek közé tartozik, több ezren maradtak áram, internet és telefonszolgáltatás nélkül.
Jelení Horában utcákat öntött el a víz, miután a Bóbr folyó gátja beszakadt. Nisben szintén súlyos áradások pusztítanak, ezért a városháza evakuálást rendelt el. Wrocław, a több mint 670 000 lakosú regionális metropolisz, az 1997-es katasztrofális árvizekre emlékeztetve készül az esetleges árvizekre. A lengyel TVP csatorna szerint a mentőcsapatokra hivatkozva legalább négy ember halt meg az áradásokban.
Románia
Románia legalább hat halálos áldozatról és két eltűnt személyről számol be az áradások miatt, a legrosszabb körülmények a moldovai határhoz közeli Galati megyében uralkodnak. A Romania-Insider szerint olyan települések érintettek leginkább, mint Pechea, Cudalbi, Costache Negri, Slobozia Conachi és Cuza Vodă. A lakosok segítséget kértek a víz szivattyúzásához, a törmelékek eltakarításához és a kórházakba szállításhoz.
Egyes falvakban a vízszint elérte a 1,5 métert, ami több ezer házban okozott súlyos károkat, és több száz embert kényszerített arra, hogy szállókba vagy ideiglenes táborokba meneküljön. Annak ellenére, hogy a helyi hatóságok a helyzet ellenőrzésére hivatkoznak, hétfő délig árvízvédelmi riasztás maradt érvényben Galati és Vaslui tartomány folyói tekintetében. Alacsonyabb szintű figyelmeztetés van érvényben a folyókra Banjacban, Kelet-Erdély egyes részein és a Fekete-tenger partján, Dobrogea régióban is.
Ausztria
Különösen kritikus a helyzet Alsó-Ausztriában, ahol vasárnap óta katasztrófahelyzetet hirdettek. A hatóságok hétfőn két további halálesetről számoltak be, mindkét személy otthonában halt meg az utóhatásokkal foglalkozva. A hétvégén egy önkéntes tűzoltó is meghalt.
A veszély különösen nagy a Dunába ömlő Kamp folyó mentén. Az ottensteini víztározó már napok óta tartotta a vizet, de hétfőn elkezdett kiönteni. A Traisen folyó mentén fekvő, mintegy 25 ezer lakosú Lilienfeld városában az áradás miatt nem lehetett kijutni a külvilágba. Böheimkirchen településen az árvízi helyzet miatt összeomlott egy híd.
Több gát is meghibásodott, a szövetségi hadsereg katonái mások megerősítésén dolgoznak. Karl Nehammer kancellár közölte, hogy 2400 katona van a helyszínen. Bécsben megemelkedett a vízszint, ezért néhány metróvonalat lezártak, és több vonatjáratot töröltek. Legalább egy autópályát elöntött a víz.
Csehország
Csehországban is jelentős áradások vannak, sok terület víz alatt áll. Evakuálások folynak, mivel a víz elárasztotta a városokat és falvakat, jelentős károkat okozva és három ember halálát okozva. Az árvízkárosultak megsegítésére vonatkozó információk és a vészhelyzeti kapcsolattartók, valamint az árvízkárok kezelésével kapcsolatos útmutatás áll rendelkezésre.
Szlovákia
Nyugat-Szlovákia árvízzel küzd, Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter szerint a vízszint hétfő estétől kedd reggelig várhatóan emelkedni fog. Pozsony a legsúlyosabban érintett, különösen a Morava folyó mentén fekvő Devínska Nová Ves városrész. Néhány utcában már most is evakuálási tervek vannak érvényben.
A Duna vízszintje Pozsonyban meghaladta a kilenc métert, és kedd reggelre várhatóan 9,5 méter körüli szintre emelkedik. A helyi hatóságok azt állítják, hogy az árvízvédelmi intézkedések folyamatban vannak. A 2013-as árvízi helyzet idején a Duna 10 méter fölé emelkedett, anélkül, hogy nagyszabású evakuálásra lett volna szükség.
Magyarország
Magyarország a következő napokban potenciális árhullámra készül. Orbán Viktor miniszterelnök elhalasztotta európai kötelezettségvállalásait, hogy az árvízveszélyre összpontosíthasson. A kritikusan veszélyeztetett területek közé tartozik a Duna északnyugati partja, a Dunakanyar és maga Budapest. Az előrejelzések szerint a Duna eléri vagy meghaladja a 2013-as árvízcsúcsokat, de a kormány biztosítja a lakosságot, hogy felkészült a helyzetre. – írta a Seznam Zprávy hírportál
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!