Ausztria már látja a természet dühének utóhatásait
A vihar elvonult, pusztítással és szívfájdalommal teli tájat hagyva maga után. Ahogy az ég kitisztul és a közvetlen veszély elhárul, az érintett területeken élők számára fájdalmasan nyilvánvalóvá válik a károk valódi mértéke. Az otthonok és üzletek tönkrementek, az infrastruktúra romokban hever, és az érzelmi áldozat mérhetetlen. Ilyenkor természetes, hogy az ember az érzelmek örvényét érzi – sokk, félelem és mély kétségbeesés.
Azok számára, akik szemtanúi voltak annak, hogy a katasztrofális időjárás felborította az életüket, az első reakció a hitetlenkedés. A pusztítás puszta mértéke nyomasztó lehet, és sokan elgondolkodnak azon, hogyan fogják valaha is újjáépíteni otthonukat és visszatérni a normális élethez. Ezt az érzést számtalan ember osztja, akiknek most azzal az ijesztő feladattal kell szembenézniük, hogy a romokból újra összerakják az életüket.
Mégis, az ilyen megpróbáltatásokkal szemben a figyelemre méltó egység és a kollektív elszántság az, ami az emberi ellenálló képesség bizonyítéka. Szomszédok segítenek szomszédoknak, idegenek nyújtanak segítséget, közösségek fognak össze a romok eltakarítására és a vigasz nyújtására – a bajtársiasság jelenetei egyszerre bátorítóak és inspirálóak. Az összetartozás szelleme az, ami erőt ad nekünk, a reményt arra, hogy nem vagyunk egyedül a küzdelmeinkben.
Ausztriában az ár levonulása után a helyi hatóságok és segélyszervezetek azonnal akcióba léptek, mozgósították az erőforrásokat és csapatokat küldtek az azonnali segítségnyújtás érdekében. Ideiglenes menedékhelyeket, élelmiszer-ellátást és orvosi segítséget osztanak szét a rászorulók között, biztosítva az alapvető szükségletek kielégítését.
A helyzet némi enyhülést mutat
Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) kormányzó szerint kedden „némi enyhülés” tapasztalható volt az alsó-ausztriai árvízhelyzetben. Az eső megszűnt, így „hála istennek” sok régióban kezdett apadni a víz – nyilatkozta az ÖVP politikusa Tullnban tartott tájékoztatóján. A kár mértékét azonban „még nem lehet megbecsülni”. Jelenleg 75 millió euró sürgősségi segély áll rendelkezésre. Eközben már ötödik haláleset történt az államban.
Továbbra is áradások sújtják Alsó-Ausztriát, és kedd este 24 települést még mindig elzártak a külvilágtól. Jelenleg a legkritikusabb helyzet Tullnerfelden, Pielachtal és Alsó-Ausztria központi részein tapasztalható.
Hadersdorf am Kamp (Krems kerület) a gát megerősítésével kapcsolatos aggályok után kedden megkönnyebbülhetett, míg máshol, ahol a víz apadni kezdett, megindultak a takarítási munkálatok. A helyiek kitakarítják az otthonokat és vállalkozásokat, mielőtt a sár teljesen megszáradna. Az utcákon és házak előtt törmelékkupacok halmozódnak fel a tönkrement berendezési tárgyakból.
Sok érintett még mindig sokkos állapotban van. Többen rettegnek az újabb esőtől és viharoktól, és számos család mindent elvesztett, sokuknak még jelzáloghitele is van az otthonukra.
A szövetségi és tartományi kormányok a katasztrófaalapból nyújtanak támogatást a károsultaknak, ehhez informális kérelmet kell benyújtaniuk az önkormányzathoz. A kártérítés maximum 20 százalékát térítik meg.
Az árvíz miatt a közlekedés is jelentősen korlátozott Alsó-Ausztriában, sok útszakasz továbbra is zárva van. Az aktuális közlekedési információk elérhetők az oe3.ORF.at oldalon. Bécsben azonban szerdán várhatóan helyreáll a közlekedés, kivéve az U6-os metrót, amely még nem üzemel teljes kapacitással. Az ÖBB szerdán ad tájékoztatást a vasúti közlekedés helyzetéről, beleértve a Nyugati vasútvonalon tapasztalható fennakadásokat.
Az élet egyéb területein is megkezdődött a normalizálódás: szerdától az iskolák is újra megnyitnak Ausztriában, a távoktatást Alsó-Ausztria néhány intézményében csak ideiglenesen tartották fenn.
Következtetése
A politikusoknak nemcsak a közvetlen és hosszú távú segítségnyújtásról kell gondoskodniuk, hanem arról is, hogyan előzhetőek meg a jövőbeli vihar- és árvízkatasztrófák, illetve hogyan minimalizálhatók a következményeik. Hubert Luger (ÖVP), Haunoldstein polgármestere bírálta, hogy városában túl alacsonyra építették a védőfalat.
Ausztria Európa egyik leginkább árvízveszélyeztetett régiója. Az elmúlt napokban rekordmennyiségű eső esett, amint azt az első elemzések is mutatják .
Sigrid Stragl, a WU Vienna környezetvédelmi közgazdásza felszólította a politikusokat, hogy vonják le a megfelelő következtetéseket az árvízkatasztrófa kapcsán. Hangsúlyozta, hogy a talaj lezárásának következményei azonnali stratégiát igényelnek, amit törvénybe kell iktatni. (A “talaj lezárása” arra utal, amikor a természetes talajfelületeket aszfalt, beton vagy más építőanyagokkal borítják be, például utak, épületek vagy ipari létesítmények miatt. Ez korlátozza a talaj természetes vízfelvevő képességét, így az esővíz nem tud elnyelődni, ami hozzájárulhat az árvizek kialakulásához.)
A politikai döntéshozóknak most nemcsak a sürgős segítségnyújtás, hanem a jövőbeli kockázatok mérséklésére irányuló stratégiák kidolgozása is feladatuk. Ez magában foglalja az infrastruktúra megerősítését, a korai előrejelző rendszerek javítását és a fenntartható gyakorlatok előmozdítását a változó éghajlathoz való alkalmazkodás érdekében.
Forrás: orf.at
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!