
A vízimadarak száma majdnem felére csökkent a szárazabb 2024-es év után
A Murray-Darling-medence folyóinak és vizes élőhelyeinek éves légi madárfelmérése drámai csökkenést mutatott a vízimadarak számában, a fajok szaporodásában és a vizes élőhelyek területében.
A La Niña időszak 2020 és 2022 közötti rekordszintű csapadékát követően 2024-ben szárazabb körülmények uralkodtak Délkelet- és Délnyugat-Ausztráliában. Ez a vízimadarak egészségét jelző mutatók visszaesését eredményezte, jóval az átlagos hosszú távú értékek alá.
„Amikor az árterek kiszáradnak, a vízimadarak nem találnak elegendő táplálékot a szaporodáshoz” – magyarázta Richard Kingsford, a New South Wales-i Egyetem Ökoszisztéma-tudományi Központjának igazgatója, aki a légi felméréseket vezeti.
„Ezért koncentrálódnak a megmaradt tavakra és mocsarakra, ahogy azt idén is láttuk. A 2021-es és 2022-es árvizek idején számuk megugrott, de most ismét az átlag alá esett, 2023-ban és 2024-ben alig történt szaporodás.”
2024-ben mindössze 287 231 madarat figyeltek meg, szemben a 2023-as 579 641 példánnyal.
A hosszú távú csökkenés jelei
Az 1983 óta évente októberben végzett Kelet-ausztráliai Vízimadár-felmérés 50 vízimadárfaj eloszlását és bőségét, valamint a folyók és vizes élőhelyek állapotát követi nyomon. Azonban a madarak száma, a fajok szaporodása és a vizes élőhelyek területe – a vízimadarak egészségének három fő mutatója – továbbra is jelentős csökkenést mutat.
„Délkelet-Ausztráliában az április és október közötti csapadék körülbelül 9%-kal csökkent 1994 óta, és egyre gyakoribbak az átlag alatti csapadékos időszakok” – mondta Kingsford.
„Ez a folyóvízhozamok csökkenését eredményezte Ausztrália számos mérőállomásán az 1970-es évek óta, különösen a Murray-Darling-medencében, amit az idei CSIRO-jelentés is megerősített.”
A 2024-es éves összefoglaló jelentés szerint a hosszú távú csökkenés oka az élőhelyek területének és fennmaradásának csökkenése, amelyet a klímaváltozás, a folyószabályozás és a vízkivétel idézett elő.
Pozitívumok és tanulságok
John Porter, az Új-Dél-Wales-i Klímaváltozási, Energiaügyi, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (DCCEEW) vezető tudósa szerint a szárazabb körülmények mindig hatással vannak a vízimadarak szaporodására.
Egy pozitív eredmény azonban, hogy nem tapasztaltak tömeges vízimadár-pusztulást, amelyet például madárinfluenza okozhatott volna.
Ez a jelentés újabb figyelmeztetés arra, hogy a klímaváltozás és az emberi tevékenységek milyen hatással vannak az ökoszisztémákra, és rámutat a vizes élőhelyek védelmének fontosságára.
Hozzászólás írása
Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!