arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Képzeld el, hogy a trópusi fák lassanelkezdenek alkalmazkodni és rájönnek, hogyan használják ki a klímaváltozás következményeit – és most úgy tűnik, hogy a növekvő szén-dioxid szint valójában segít nekik! Egy friss kutatás szerint a trópusi fák fotoszintézisének hatékonysága jelentősen nőtt az elmúlt évszázadban a légköri szén-dioxid szintjének emelkedése miatt. A Wageningeni Egyetem kutatói a Toona ciliata fafaj évgyűrűiből vett minták alapján vizsgálták, hogyan változott a fotoszintézis hatékonysága az elmúlt száz évben.

Növekvő szén-dioxid szint – növekvő fotoszintézis

A fotoszintézis a növények szuperképessége – a levelekben zajló folyamat során a növények a napfényt, a vizet és a légköri szén-dioxidot cukorrá alakítják, amit aztán energiaként hasznosítanak. De itt jön a csavar: ha túl alacsony a szén-dioxid szint, a növények hajlamosak „hibázni” – az oxigént is megkötik, ami csökkenti a cukorképződés hatékonyságát.

És itt jön a lényeg: a kutatás szerint a magasabb szén-dioxid szint miatt ezek a hibák ritkábban fordulnak elő, ami végső soron hatékonyabbá teszi a fotoszintézist. Magyarul: a növények gyorsabban és hatékonyabban állítanak elő cukrot, ha több szén-dioxid áll rendelkezésükre.

A fotoszintézis hatékonyságának vizsgálata

A kutatók nem bízták a véletlenre – alaposan megvizsgálták a fák által előállított cukormolekulák szerkezetét. A fotoszintézis hatékonyságát a deutérium (a hidrogén egyik izotópja) elhelyezkedése alapján mérték. Az eredmények elég egyértelműek: az évszázadok során a fotoszintézis hatékonysága szignifikánsan nőtt.

A kutatók azonban megjegyezték, hogy még nem világos, mire használják fel a fák az extra cukrot. Érdekes módon az évgyűrűk vastagsága nem mutatott növekedést, tehát lehet, hogy a fák inkább a belső anyagcserét vagy más élettani funkciókat támogatják a többlet energiával.

Mit jelent mindez?

Ez a felfedezés kétélű kard lehet. Egyfelől jó hír, hogy a fák hatékonyabban tudják csökkenteni a légköri szén-dioxidot, ami segíthet az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Másfelől viszont felmerül a kérdés: meddig marad ez így? Ha a szén-dioxid szint túl magasra emelkedik, az már hátrányosan is érintheti a növényeket – például savasodáshoz vagy más stresszhatásokhoz vezethet.

A klímaváltozás következményei összetettek, de ez a kutatás megmutatja, hogy a természet képes alkalmazkodni a változó körülményekhez. A trópusi fák fotoszintézisének hatékonysága az elmúlt évszázadban jelentősen nőtt a magasabb szén-dioxid szint miatt – de még nem világos, hogy hosszú távon ez milyen hatással lesz a fák növekedésére és egészségére. A kutatók szerint a következő lépés az lesz, hogy kiderítsék, pontosan hogyan használják fel a fák az extra energiát. Ha érdekel a tanulmány teljes anyaga, keresd fel a ng.24.hu oldalát!

 

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!