arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A fésűsmedúzák, különösen a Mnemiopsis leidyi faj, a közelmúltban végzett kutatások szerint képesek visszafiatalodni egy korábbi életciklusbeli állapotukba, ha környezeti stresszhelyzetekkel találkoznak. Ez a rendkívüli képesség alapvetően újradefiniálja az életciklus fogalmát, amelyet eddig ismertünk: nemcsak a növekedés, szaporodás és elhalás sorrendjét követi, hanem lehetőséget ad a visszafiatalodásra is.

Egy véletlen felfedezés

A Bergeni Egyetemen Joan J. Soto-Angel posztdoktori kutató figyelt meg először egy ilyen visszafiatalodott példányt, amikor egy felnőtt Mnemiopsis leidyi látszólag lárvaformává alakult vissza. Ez a megfigyelés teljesen új kutatási irányokat nyitott az életciklus-plaszticitás és a fejlődésbiológia terén. A kutatók szisztematikus kísérletekkel vizsgálták ezt a jelenséget, és megállapították, hogy éhezés vagy sérülés hatására a Mnemiopsis fésűsmedúza képes visszatérni fiatalkori, úgynevezett cydippid állapotba. A visszafiatalodás során nemcsak külső jegyeik változnak meg, hanem visszatér a lárvaállapotokra jellemző táplálkozási viselkedésük is.

Az öregedés visszafordítása túlélési stratégia lehet

A Mnemiopsis leidyi rendkívüli túlélési képessége lehetőséget biztosít számára, hogy visszatérjen egy egyszerűbb fejlődési szakaszba. Ezzel energiát takarít meg, amíg a körülmények kedvezőbbé nem válnak. Ez az adaptív túlélési stratégia azt mutatja, hogy az öregedés visszafordítása nemcsak elméleti lehetőség, hanem egyes fajok által ténylegesen alkalmazott túlélési mechanizmus.

Új perspektívák a biológiai kutatásokban

A Mnemiopsis leidyi felfedezése nemcsak a fejlődésbiológia szempontjából jelent áttörést, hanem új utakat nyit az öregedés, a regeneráció és a neurobiológia tanulmányozásában is. Pawel Burkhardt kutató szerint az, hogy egy új fajnál fedezték fel ezt a “visszafiatalító képességet,” arra utalhat, hogy az evolúció során fennmaradt egy ősi tulajdonság, amely még mindig jelen van az élővilágban. A kutatók most azon dolgoznak, hogy megértsék a folyamat mögötti molekuláris mechanizmusokat, és hogy miként alkalmazkodik az idegrendszer az ilyen drasztikus átalakulásokhoz. A válaszok hasznosak lehetnek az emberi regenerációs kutatások és akár az öregedésgátlás területén is.

Ez az áttörés megmutatja, hogy az életciklus visszafordításának lehetősége sokkal elterjedtebb lehet az állatvilágban, mint korábban hittük. A Mnemiopsis leidyi rendkívüli képessége új darabbal egészíti ki az evolúciós biológia és a regeneratív gyógyászat rejtvényét, új utakat nyitva a biológiai plaszticitás és a sejtfolyamatok kutatásában.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!