arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

A 2024 YR4 jelű aszteroida, amelynek átmérője körülbelül 40 és 100 méter között van, várhatóan 2032 decemberében közelíti meg a Földet, és akár ütközhet is bolygónkkal. Méretéből, sebességéből és a lehetséges becsapódásból adódóan az interneten “városrombolónak” nevezték el.

A főbb űrügynökségek, például az Európai Űrügynökség (ESA) becslései szerint körülbelül 2% az esélye annak, hogy a 2024 YR4 eltalálja a Földet, bár ez a kockázati érték frissülni fog, ahogy a tudósok többet megtudnak az aszteroida pályájáról. Bár sokkal valószínűbb, hogy az aszteroida elkerüli a Földet, már azonosították azokat a helyszíneket, amelyeket egy esetleges ütközés érinthet.

A 2024 YR4 pusztító potenciálja a becsült összetételétől, sebességétől és tömegétől függ. Jelenleg a csillagászok úgy vélik, hogy a 2024 YR4 légköri robbanást okozna a becsapódáskor, amely közel 8 millió tonna TNT-nek felelne meg, ami 500-szorosa a Hirosimára ledobott atombomba erejének. Ez a robbanás körülbelül 50 kilométeres sugarú területet érintene a becsapódás helyszíne körül.

A becsapódás lehetséges helye

A lehetséges becsapódási helyszínt illetően egyes szakértők, például David Rankin, a NASA Catalina Sky Survey projektjének mérnöke, “kockázati folyosót” vázoltak fel. Az aszteroida jelenlegi pályája alapján, és ha a 2%-os valószínűség valóra válik, az aszteroida valahol egy olyan területsávban csapódhat be, amely Észak-Dél-Amerikától a Csendes-óceánon át Dél-Ázsiáig, az Arab-tengerig és Afrikáig terjed. Olyan országok, mint India, Pakisztán, Banglades, Etiópia, Szudán, Nigéria, Venezuela, Kolumbia és Ecuador lehetnek veszélyben.

A Földet potenciálisan elérő aszteroidák és üstökösök jelentette fenyegetést a 11 fokozatú Torino-skálán mérik: minél magasabb a pontszám, annál nagyobb a kockázata annak, hogy egy űrobjektum eléri a Földet és jelentős pusztítást okoz. A 2024 YR4 jelenleg a 3-as szinten van, ami azt jelenti, hogy elég nagy és elég közel halad el ahhoz, hogy alapos megfigyelést igényeljen. Azonban a legtöbb nemzetközi ügynökség bízik abban, hogy a kockázati szint idővel nullára csökken, ahogy az aszteroida pályája egyértelműbbé válik. Kezdetben a becsapódás valószínűsége 1,2% volt, majd 2,3%-ra emelkedett, mielőtt a legutóbbi értékelés 2%-ra csökkentette volna a kockázatot.

Volt már ilyen riasztásra példa

Ez nem az első alkalom, hogy ilyen riasztást adtak ki, és a 2024 YR4 nem is a legkockázatosabb űrobjektum, amelyet megfigyeltek. A 2004-ben felfedezett Apophis aszteroida időnként magasabb pontszámot ért el a Torino-skálán és a becsapódási valószínűség tekintetében, mint a 2024 YR4. Röviddel a felfedezése után 2,7% esélyt adtak arra, hogy eltalálja a Földet. Azonban néhány hónap elteltével és jobb megfigyelésekkel a tudósok reálisabb értékekre módosították számításaikat. Mostanra, bár 2029-ben nagyon közel halad el a Föld mellett, a becsapódás esélye nulla.

A 2024 YR4-re reagálva az ENSZ aktiválta a bolygó védelmére szolgáló vészhelyzeti protokollt. Jelenleg, tekintettel arra, hogy az aszteroida a Torino-skála 3-as szintjén van, ez folyamatos megfigyelésre korlátozódik, hogy megértsék az aszteroida mozgását.

Mi történne, ha tényleg ütközne velünk?

Ha egy nagyobb aszteroida tényleg ütközne a Földdel, az komoly következményekkel járna. Gondolj csak a dinoszauruszokra – egy hatalmas aszteroida becsapódása vezetett a tömeges kihalásukhoz. De ma már nem vagyunk teljesen tehetetlenek. A tudósok folyamatosan dolgoznak olyan technológiákon, amelyekkel eltéríthetőek az aszteroidák, például a NASA DART küldetése, amely sikeresen megváltoztatott egy aszteroida pályáját.

Bár a 2024 YR4 nem jelent nagy veszélyt, az aszteroidák figyelése létfontosságú. A Föld története során számos alkalommal ütközött égi testekkel, és bár a nagy becsapódások ritkák, a kockázat mindig fennáll. A tudomány és technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy ne csak passzív szemlélői legyünk ezeknek az eseményeknek, hanem aktívan védjük meg bolygónkat.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!