arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Az univerzum rejtélyei lenyűgözőek és megfoghatatlanok. A csillagászok és kutatók folyamatosan szembesülnek olyan felfedezésekkel, amelyek túlmutatnak a jelenlegi tudományos ismereteinken. Íme öt különleges űrbeli jelenség, amelyek nemcsak kérdéseket vetnek fel, hanem arra késztetnek bennünket, hogy újragondoljuk a kozmoszról alkotott képünket.


1. A Kilencedik Bolygó titka

A Naprendszer peremén, messze a Neptunusz pályáján túl, egy láthatatlan óriás bolygó nyomai rejtőznek. Több mint egy tucat jeges objektum pályájának szokatlan elfordulása utal arra, hogy egy hatalmas gravitációs erő befolyásolja őket. Ez a feltételezett Kilencedik bolygó akár tízszer akkora lehet, mint a Föld, és pályája olyan távoli, hogy jelenlegi teleszkópjainkkal alig észlelhető.

A titok megoldása közel lehet: a Vera C. Rubin Obszervatórium, amely egy évtizedes égi megfigyelést tervez, talán végre felfedi a Kilencedik bolygó létezését – vagy éppen cáfolja azt.


2. A „Szökött” Fekete lyuk

2023-ban a csillagászok egy eddig példátlan jelenséget észleltek: egy fekete lyukat, amely 4500-szoros hangsebességgel száguldott az űrben. Ez a kozmikus óriás, amely 20 milliószor nagyobb tömegű, mint a Nap, maga mögött csillagokból álló fényes csóvát hagyott.

Hogyan kerülhetett egy fekete lyuk szabad pályára? Az elméletek szerint egy galaxisok összeolvadásakor létrejött gravitációs kaotikus kölcsönhatás „lőhette ki” a fekete lyukat az otthonából. Ez a felfedezés első bizonyíték lehet arra, hogy fekete lyukak elhagyhatják galaxisukat.


3. JUMBO Bolygók: A szélhámos óriások

A James Webb Űrteleszkóp több mint 500 szabadon lebegő bolygót azonosított az Orion-ködben. Ezek közül mintegy 80 párban kering egymás körül, ami rendkívül szokatlan. Ezeket a Jupiter méretű objektumokat a tudósok JUMBO-knak nevezték el.

A jelenlegi elméletek nem tudják teljesen megmagyarázni, hogyan jöttek létre ezek a bolygók. Egyesek szerint közvetlenül a csillagközi térben kialakuló gáz- és porfelhők összeomlásával keletkeztek, mások szerint egy csillagrendszerből lökődtek ki. Egyelőre a JUMBO-k létezése továbbra is rejtély marad.


4. A Fermi-buborékok

A Tejútrendszer középpontjából két hatalmas gamma-sugárzást kibocsátó buborék emelkedik ki, amelyek több mint 50 000 fényév átmérőjűek. Ezeket a Fermi Űrteleszkóp fedezte fel, és a tudósok még mindig nem tudják biztosan, mi okozza őket.

Egy elmélet szerint ezek a buborékok a galaxisunk közepén lévő fekete lyukból származó hatalmas energia-kitörések eredményei lehetnek. Mások úgy vélik, hogy egy régmúlt csillagkeletkezési időszak maradványai. A pontos eredetük azonban továbbra is ismeretlen.


5. A Korai Univerzum rejtélyes galaxisa

A James Webb Űrteleszkóp nemcsak közeli objektumokat figyel meg, hanem a világegyetem legkorábbi időszakának galaxisait is. Egy ilyen felfedezés során egy rendkívül masszív, szokatlanul érett galaxist találtak, amely a világegyetem születése után alig 500 millió évvel alakult ki.

Ez a felfedezés megkérdőjelezi a galaxisok kialakulásáról szóló jelenlegi modelljeinket, mivel ilyen korai időszakban nem várnánk ilyen fejlett struktúrákat.


Az Univerzum végtelen rejtélye

Az űrkutatás minden új felfedezése újabb kérdéseket vet fel, és egyre mélyebbre vezeti az emberiséget az univerzum titkainak megértésében. A fent említett öt rejtély csupán egy szelete annak, amit a kozmosz kínál – és valószínűleg még sokkal több titok vár felfedezésre.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!