arrow-leftarrow-rightchevron-downchevron-leftchevron-rightchevron-upfacebook-altfacebookinfoinstagrampinterestplay-circlequotesettingstiktokyoutube

Május 23. nem csak egy újabb nap, amikor elfelejtjük locsolni a szobanövényeket. Ezen a napon van A teknősök világnapja is. Igen, van ilyen. És mielőtt legyintenél, hogy „jó, de nekem nincs teknősöm,” gondolj csak bele: ezek a lassú, páncélozott kis túlélőlegendák több mint 200 millió éve kószálnak a Földön. Túlélték a dinoszauruszok kihalását, jégkorszakok váltakozását, és évszázadokon át boldogultak mindenféle természeti csapás közepette, most viszont az emberi találékonyság legnagyobb kihívásával néznek szembe: a modern civilizációval.

A teknősök nem csak „aranyos kis páncélos labdák”, hanem az ökoszisztémák csendes, de kulcsfontosságú fogaskerekei. A tengeri teknősök segítenek rendben tartani a tengeri fűmezőket, amelyek sok más élőlény számára fontos élőhelyek. Közben medúzákat is esznek, így kordában tartják azok elszaporodását. Az édesvízi teknősök a tavak és folyók természetes tisztítóiként működnek, míg a szárazföldi fajok által ásott üregek más állatoknak is búvóhelyet nyújtanak.

A teknősöket fenyegető veszélyek

Bár a teknősök lenyűgöző alkalmazkodóképességgel bíró élőlények, napjainkban számos veszéllyel kell szembenézniük – sokszor épp miattunk:

  • Élőhelyek elvesztése: A vizes élőhelyek lecsapolása, beépítése, valamint a turizmus és horgászat okozta zavarás komolyan veszélyezteti az olyan őshonos fajokat, mint a mocsári teknős.

  • Víz- és műanyagszennyezés: Tavainkban és folyóinkban is jelen van a mikroműanyag, ami nemcsak a teknősökre, hanem az egész élővilágra káros. A nagyobb szemét (pl. nejlonzacskók, palackok) pedig élőhelyet rombolhat.

  • Illegális állattartás és kereskedelem: Sok egzotikus teknősfajt illegálisan tartanak vagy adnak-vesznek hobbiállatként, ami nemcsak az állatoknak árt, de az ökoszisztémákra is veszélyes, ha kikerülnek a természetbe.

  • Invazív fajok elterjedése: Az elhagyott ékszerteknősök (vörösfülű, sárgafülű) kiszoríthatják a hazai mocsári teknőst élőhelyéről és táplálékforrásaitól.

Mit tehetünk a teknősök védelmében?

  • Támogassuk a természetvédelmi programokat: Magyarországon is élnek őshonos teknősfajok, például a mocsári teknős. Támogassuk azokat a szervezeteket, amelyek ezek élőhelyének megóvásáért dolgoznak.

  • Szemétszedés és természetbarát viselkedés a tavaknál: A hazai vizes élőhelyek megtisztítása és tiszteletben tartása segíti a teknősök és más élőlények túlélését.

  • Ne engedjük szabadon egzotikus teknőseinket: A kedvencként tartott vörösfülű ékszerteknős például invazív faj, amely kiszoríthatja az őshonos mocsári teknőst – tehát ha már vettél egyet, ne gondold, hogy “jó helye lesz a természetben”.

  • Ismeretterjesztés: Ha már úgyis mindenki posztol valamit, posztolj inkább egy kis tudást a teknősökről. A like-ok nem mentik meg a világot, de egy kis figyelemfelhívás talán igen.

A teknősök már akkor itt voltak, amikor mi még sehol sem voltunk – és hogy itt maradnak-e, az most már nagyrészt rajtunk múlik.

Hozzászólás írása

Ajaj, nem vagy bejelentkezve! Te tudtad, hogy a fenti cikk elolvasásáért pontot kaptál volna a PlanetZ oldalán? Regisztrálj 1 perc alatt az alábbi linken, gyűjts pontot a cikkek elolvasásáért, kommentelésért és megosztásért. Legyél aktív tag és váltsd be a pontjaid értékes ajándékokra!